ÖzÜ'den Bir Eğitmen: İhsan Elgin

‘Yeniyi hayata geçirme tutkusu’ nun peşinden giden bir girişimci

Çalışma hayatıyla tanışıklığı henüz İzmir Atatürk Lisesi’nde okuduğu yıllarda, babasının İzmir Kemeraltı çarşısındaki kırtasiye dükkânında başlayan ve bugün iş yönetiminde kullanılan nakit yönetimi, pazarlık yöntemleri, müşteri ilişkileri yönetimi, muhasebe gibi birçok temel kavramın pratiğini o yıllarda tecrübe ettiğini ifade eden İhsan Elgin Özyeğin Üniversite’sine katılmadan önce neler yaptığını, ÖzÜ’yü seçiş sürecini ve “Girişim Fabrikası” nda yapılan çalışmaları bizler için anlattı.
 

Öğrenmenin tamamlanması için uygulamanın şart olduğuna inanırım

“Üniversite sınavına girdiğim sene boyacılık ve bahçe düzenleme işleri yaparak yaklaşık 4 ay Amerika’da kaldım. Öğrenmenin tamamlanması için uygulamanın şart olduğuna inanırım.

Bu nedenle, insan kaynaklarında çalışma hedefi ile girdiğim Dokuz Eylül Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümünde okurken sırasıyla, satışçılığı öğrendiğim bağımsız turizm acentalarında tur satışçılığı, American Life sigortada hayat sigortası satışçılığı ve pazarlamayı öğrendiğim Verde Zeytinyağları Satış-Pazarlama Müdür Asistanlığı görevlerini yürüttüm. Bu yıllarda hayalim büyük ve kurumsal bir şirkette bir yer edinebilmekti.

Bu amaç ile son sınıfı bitirdiğim sene İzmir’de iş imkânlarının kısıtlılığı nedeniyle hızlı bir karar ile İstanbul’a taşındım ve Aygaz A.Ş.’de insan kaynakları departmanında stajyer olarak göreve başladım. Bu görevin bana uygun olmadığını anlayınca, bayi geliştirme müdürlüğünün yeniden yapılanmasında görev alarak o birime kadrolu olarak geçiş yaptım. Ardından pazarlamanın cazibesine kapılarak yeni kurulan Otogaz pazarlama departmanında göreve başladım. Bu dönemde şirketimin desteği ile askerlik görevimi komutanların yatırımlarını yöneterek ve askeriye kantinin hesaplarını tutarak tamamladım. Ardından şirketin tam burslu desteği ile Koç Üniversitesi’nde Executive MBA’mi tamamladım ve CRM departmanının kuruluşunu gerçekleştirerek yöneticilik görevini yürüttüm. Aygaz’da çalıştığım 8 sene içinde - 2 defa da üstün başarı ödülünü kazanırken, 1 defa da ‘müşteri memnuniyeti yaratan’ kategorisinde Koç Grubu’nda en başarılı çalışan seçildim.
 

“Arkamızda büyük marka olmadan neleri başarabiliriz?” sorusunun cevabını aradım

MBA’ in son dersinde aldığımız girişimcilik dersinin etkisi ile “arkamda büyük marka olmadan neleri başarabilirim?” sorusunun cevabı için bir arkadaşımın başlattığı işe ticarileşme sürecinin başında ortak oldum. KOSGEB’in bir işliğinde başlattığımız proje ile yerli ve yabancı yatırımcılardan yaklaşık 1,2 milyon dolar yatırım alarak kurduğumuz ve şu an halen Amerika’da faaliyetine devam etmekte olan şirketimizi California’ya taşıdık. Sıradanlığı sevmeyen ve yeni bir şeyler üretme ve hayata geçirme tutkusu ile dolu yapım nedeni ile iki arkadaşımla daha yeni iki girişim başlattık. Bu şirketlerden bir tanesi halen ticari hayatına devam ediyor.

İlk girişimimiz ile JCI tarafından düzenlenen ‘Yılın Genç Girişimcisi 2010’ ödülünde ilk üçe girerek Türkiye’yi temsil etmeye hak kazandım.”

ÖzÜ’de girişimci desteklerinin profesyonelce yapıldığı ve benimle aynı hayallere sahip bir yönetici ekibinin bulunduğunu gördüm

“Hızla ilerleyen girişimcilik serüvenim sırasında gelen taleplerle üniversitelerde, ‘bir girişimci olmak’, ‘sermayeye ulaşım’, ‘iş başlatmak’ temalı konuşmalar yapmaya başladım. Daha sonra vaka çalışmalarını da eklediğim bu konuşmalar bir yandan hızla devam ederken, diğer yandan genç girişimcilerin işlerini kurabilmeleri için gerekli destekleri bulabilmeleri konusunda gönüllü çalışmaya başladım.

Bu süreçte Özyeğin Üniversitesi’nin Girişimcilik odaklı yapısı ve bu konu üzerine yaptığı ciddi çalışmalar dikkatimi çekmeye başladı. Bunun üzerine MBA hocam ÖzÜ’nün şimdiki rektör yardımcısı Prof. Dr. Esra Gençtürk, ardından dekanlar ve rektör ile yaptığım görüşmeler sonrasında benim gönüllü olarak amatörce yapmaya çalıştığım girişimci desteklerinin profesyonelce yapıldığı ve aynı hayallere sahip bir yönetici ekibinin bulunduğu etkin bir kurum olduğunu fark ettim. Bu sürecin sonunda kendimi ‘Girişim Fabrikası Direktörü’ olarak ÖzÜ’de buldum. Yönetim kadrosunun hayalleri ve çalışma tarzlarını kuruma yansıtmış olmalarını görmem, ÖzÜ’yü seçmemde en büyük etken oldu.”
 

Hayalimiz her yıl ortalama dört etkin girişimi ülke ekonomisine kazandırmak

“Tüm dünyadan üniversitelerde olan kuluçka merkezi fikrini nasıl geliştirebiliriz üzerine çalışırken yine Amerika’da son dönemde oluşmaya başlayan ve başarılı sonuçlar alan özel iş hızlandırma merkezleri dikkatimizi çekti. Üniversite kuluçka merkezlerinin hantallığını ortadan kaldıran ve girişimcinin ölüm vadisi olarak adlandırılan işe başlamadan hemen önceki dönem ile büyüme öncesi dönem arasında ihtiyaç duyduğu yer, profesyonel destekler, mentorluk ve sermayeye ulaşım desteğini sunduğumuz bir yapıya Türkiye girişimcilik ekosisteminin çok ihtiyacı olduğunu gördük. Bu tespitlerimiz sonrasında Türkiye ekonomisine katkı sağlayacak teknoloji odaklı kaliteli iş fikirlerinin etkin girişimlere dönmesi için gerekli tüm desteğin nakit karşılığı olmadan sunulduğu bir dinamik yapılar bütünü kurma hayali ile Girişim Fabrikası adını verdiğimiz Türkiye’nin ilk ve tek iş hızlandırma merkezini hayata geçirdik. Hayalimiz her yıl ortalama 4 etkin girişimi ülke ekonomisine kazandırmaktır.”
 

Girişim Fabrikası beklentimizin ötesine geçti

“Hedeflerimiz doğrultusunda Mart 2011’de hayata geçen fabrikaya ilk dört ayda yaklaşık 100 iş fikri başvurusu beklerken, toplamda 210 adet gibi bir başvuru aldık.
Bu başvurulardan 10 adedi fabrikada yerlerini aldı. Hatta ilk mezunumuzu geçtiğimiz aylarda verdik. İlk projemiz aldığı yatırım ve yaptığı satışlar sonrasında Etiler’deki kendi ofisine geçti. Ama halen bizim ekosisteme üye kalarak imkânlarımızdan faydalanmaya devam ediyor.

Fabrikada yer alan projelerimizin 3 adedi akademisyen projesi olurken 3 adedi de bitirme tezlerinden ortaya çıkan projeler ve toplamda 850,000 TL mellek yatırımı ve 450,000 TL devlet desteği aldılar.
Girişim Fabrikası ayrıca EBAN (European Business Angel Network-Avrupa İş Meleği Ağı) olarak adlandırılan “Avrupa Erken Seviye Yatırımcılar Derneği”ne de üye olarak kabul edildi.

Girişimcilere sunduğumuz network gün geçtikçe genişliyor.

Üniversite ana kampusunun Çekmeköy’e taşınması ile birlikte yaklaşık 300 m2 olan Fabrika alanı 500 m2’ye kadar artırılarak, ekim ayı itibariyle yaklaşık 16 girişime hizmet verecek kapasiteye ulaşacak.

Diğer yandan birçok teknoloji şirketi ile de bazı anlaşmalar yapılarak girişimcilere özel teknoloji kullanma imkânları ve işbirliği fırsatları sunulacak. Ayrıca Türkiye’de erken seviye yatırımcıları ile yapılan anlaşmaların benzerlerini, uluslararası büyük yatırımcılar ile de yapmaya başlamış olmamız, girişimcilerimizin gerekli finansal desteğe daha hızlı kavuşmasına ve uluslararası pazara açılma konusunda hazır networke sahip olmalarına da imkân sağlayacak.

Ulusal ve yabancı seri girişimcilerin de katılımı ile mevcut mentor yapımız da gün geçtikçe genişliyor.

ÖzÜ insana tüm potansiyelini olduğu gibi ortaya koyabileceği doğru bir iklimde olduğu hissini veriyor

Demokratik ve yalın yönetim ve süreçlerinin olduğu, yaratıcılığa ve yeniliğe imkân sağlayan modern ve esnek bir anlayışın olduğu bir ortamda çalışmaktan keyif alıyorum. ÖzÜ insana tüm potansiyelini olduğu gibi ortaya koyabileceği doğru bir iklimde olduğu hissini veriyor.

Kimdir ?

Yeni fikirlerin test edilmesi ve fikirden ürüne uzanan ticarileştirme süreci üzerine odaklanan bir girişimci olan İhsan Elgin, Dokuz Eylül Üniversitesi Ekonomi bölümünden mezun olduktan sonra, yeni markalaşan Verde zeytinyağı şirketinin geliştirme ekibine dahil oldu. Ardından Aygaz bünyesine katılarak, Bayi Geliştirme Bölümü’nde görev yaptı ve bu görevi sırasında bölümün yeniden yapılandırılması sürecinde aktif bir rol oynadı. Kariyerine Pazarlama Uzmanı olarak devam eden İhsan Elgin, Aygaz bünyesinde Otogaz Pazarlama Bölümü’nün kurulumunda görev yaptı. Koç Üniversitesi’nde tamamladığı Yönetici İşletme Yüksek Lisansı’nın ardından Aygaz’da son olarak Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) Bölümü’nün kurulumunu gerçekleştirerek yöneticiliğini üstlendi.

İhsan Elgin, Aygaz’daki kariyerinin ardından yeni kurulan bir Türk start-up’ı olan Kodalfa şirketinin yönetim ekibine katıldı. Kodalfa, 2008 yılında Endeavor tarafından Türkiye’nin en etkili yedi girişimci şirketi adaylarından biri seçildi ve 1milyon Dolar’ı aşkın yatırım aldı. İhsan Elgin, 2009 yılında ABD’de faaliyete geçen Climateminder’ın kurucu ortağı ve yönetici başkan yardımcısı görevini üstlendi. 2010 yılında genç liderler ve girişimciler federasyonu Junior Chamber International tarafından düzenlenen “Yaratıcı Genç Girişimci” yarışmasının üç finalistinden biri olmaya hak kazanan Elgin, dünya finalinde ülkesini temsil etti.

İhsan Elgin şu an Özyeğin Üniversitesi Girişimcilik Merkezi Direktörü olarak görev yapıyor. Yenilikçi fikirlerin ticarileştirilerek tekno start-uplara dönüştürülmesi hedefiyle, Özyeğin Üniversitesi çatısı altında kurulan Girişim Fabrikası’nın tasarım ve yönetim sürecini yürütmektedir. Elgin, aynı zamanda halen Climateminder’ın Kurucu Ortağı ve Yönetici Başkan Yardımcısı’dır.

Yöneticilik görevlerinin yanı sıra “Sermaye Bulma” ve “İş Planı Hazırlama” üzerine dersler veren İhsan Elgin, iş modeli ve strateji danışmanlığı sunuyor. Buna ek olarak gerek üniversite öğrencileri gerekse üniversite mezunlarını girişimciliğe teşvik etmek ve onları girişimcilik hayatlarına hazırlamak için “girişimci olmak” hakkında çeşitli seminerler düzenliyor.